top of page

Чому білий гриб називають білим

  • Фото автора: Толян Клочак
    Толян Клочак
  • 30 нояб. 2018 г.
  • 5 мин. чтения

Білий гриб, мабуть, є самим знаменитим представником грибного царства, якого можна було б запросто назвати, без перебільшення, «царем серед грибів». Така слава прийшла до нього і завдяки його незвичайним смаковим властивостям і зовнішньому вигляду. Сам білий гриб (латинська назва Boletus edulis) відноситься до сімейства болетових, виду боровиків, через що його часто також називають боровиком.

Назва «білий гриб» має глибоку історію, яка починається ще в давнину. Справа в тому, що наші далекі предки, що жили століття тому гриби частіше сушили, ніж смажили або тушили. Вони ж помітили, що при підсушуванні цей гриб продовжує залишатися білим, звідси й пішла його назва. Є й інша версія, згідно якої свою назву білий гриб отримав завдяки його протиставленню з менш смачними «чорними» обабками, чия м’якоть має властивість темніти на зрізі.

Білий гриб – опис і фото, характеристика та властивості

Капелюшок білого гриба

Білий гриб, як втім, й інші гриби роду боровиків славиться своїм ароматом і пікантним смаком. Капелюшок білого гриба має коричнево-бурий колір, зазвичай він виростає до 7-30 сантиметрів в діаметрі. Хоча в деяких, особливо сприятливих місцях можна зустріти білий гриб з капелюшком діаметром 50 см.

Корисно знати: по капелюшку можна визначити вік білого гриба. Так у молодого гриба капелюшок має майже художню опуклу форму. А ось у грибів старших капелюшок більш плоский. Також чим гриб старше, тим темніше у нього колір капелюшка, а сама його поверхня стає шорсткою.

Також капелюшок білого гриба приємний на дотик, верхня його шкіра щільно пов’язана з м’якоттю гриба і з цієї причини їй важко від неї відокремиться. У суху або вітряну погоду капелюшок гриба може покритися глибокими зморшками і тріщинами, що викликають пошкодження внутрішніх пір гриба. В дощ на капелюшку білого гриба утворюється тонка плівка слизу.

М’якоть білого гриба

Вона у дозрілого білого гриба зазвичай соковита, щільна, м’ясиста і, зрозуміло, білого кольору. А от у старих грибів вона може трошки пожовтіти.

Ніжка білого гриба

Зазвичай висота ніжки середнього білого гриба становить 12 см, але часом у лісі можна зустріти і справжніх «білих грибів велетнів» з висотою ніжки в 25 см. Форма ніжки білого гриба бочкоподібна або булавовидна, а от у старих грибів вона може статті циліндричною, діаметр ніжки зазвичай близько 7 см. Колір ніжки може бути від білого до коричневого

Де ростуть білі гриби

Практично скрізь, за винятком зрозуміло холодної Антарктиди і також дуже посушливої для них Австралії. Часто вони зустрічаються в європейських лісах, в тому числі в наших рідних українських Карпатах. Також їх можна зустріти в Мексиці, далекому Сході і навіть у північній Африці, ареал їх проживання вельми широкий.

Коли ростуть білі гриби

Цикл росту білих грибів сильно залежить від місця їх зростання, в наших широтах білі гриби починають своє зростання з травня-червня, а закінчують в жовтні-листопаді – самі грибні місяці. Ростуть гриби найчастіше сім’ями-колоніями, так що, якщо ви побачили в лісі білий гриб, знайте, що неподалік обов’язково є його родичі.

В яких лісах ростуть білі гриби

Зазвичай білі гриби люблять рости у хвойних, листяних і змішаних лісах під такими деревами як ялина, ялиця, сосна, дуб, береза. Можна їх знайти в місцях, які заросли мохом або лишайником, а ось на болотистих ґрунтах і торфовищах білі гриби, на жаль, не ростуть. В цілому білий гриб любить погрітися на сонечку, але буває і таке що він росте в тіні. Білий гриб рідкісний гість у тундрі, лісотундрі та степових районах.

Види білих грибів, назви та фото

Насправді серед білих грибів існує кілька різновидів, і нижче ми напишемо докладно про них.

Білий гриб сітчастий

Він же боровик сітчастий, латинська назва «Boletus reticulatus», зовні дуже нагадує моховик. Капелюшок його (діаметром 6-30 см) має бурий або охристий колір. Ніжка циліндричної форми. М’якоть білого кольору. Білий гриб сітчастий можна зустріти в букових, дубових або каштанових лісах Європи, Америки, Африки. Дозріває цей гриб раніше інших білих грибів – в червні-вересні, знову ж таки, в залежності від місця проживання.

Білий гриб темно-бронзовий

Він же боровик бронзовий, також відомий як боровик мідний або грабовий. Від інших білих грибів відрізняється темним, навіть бурим забарвленням капелюшку та ніжки, іноді навіть трапляються подібні гриби повністю чорного кольору. Ніжка також циліндричної форми. А ось м’якоть цього гриба має білий колір і дуже приємний смак. Темно-бронзовий, білий гриб особливо часто зустрічається в Північній Америці, але знайти його можна і в Європі, особливо в дубових і букових лісах.

Білий гриб березовий

Інша його назва – колосовик. Відмінною особливістю цього гриба є його світлий окрас. Капелюшок, що досягає в діаметрі 5-15 см. майже білого кольору, інколи він буває кремових або світло-жовтих кольорів. Ніжка у колосовика бочкоподібна, м’якоть має білий колір. Зростає березовий гриб виключно під березами (звідси й назва) і зустрічається по всьому ареалу проживання білих грибів, де тільки є берези.

Білий гриб сосновий

Також відомий як гриб боровий або болетус соснолюбивый. Відрізняється великою головкою темного кольору, яка інколи має фіолетовий відтінок. М’якоть цього гриба має бурувато-червоне забарвлення. Ніжка у цього гриба коротка, але товста, має бурий або білий колір. З назви ви напевно здогадалися, що зростає цей гриб під соснами, зустрічається повсюдно в соснових борах Європи, Америки, Азії.

Білий гриб дубовий

Шапка у дубового гриба бура, але з сірим відтінком. М’якоть у цього гриба більш рихла, ніж у інших видів білих грибів. Мешкає в кавказьких дібровах.

Білий гриб ялиновий

Найпоширеніший серед білих грибів. Капелюшок його бурого і червонуватого кольору. Ніжка довга, але з потовщенням внизу. Росте звичайно в соснових і ялинових лісах Європи.

Білі гриба – користь, властивості, вітаміни, мінерали

Білий гриб має великий вміст мінералів, що робить його одним з найбільш корисних грибів, так чим же корисні білі гриби?

В м’якоті білого гриба знаходиться надзвичайно корисна речовина селен, що допомагає вилікувати онкологічні хвороби на ранніх стадіях.Також в білому грибі знаходиться аскорбінова кислота, необхідна для нормальної життєдіяльності людських органів.В м’якоті білого гриба є кальцій, життєво необхідний для людського організму (особливо кісток).Рибофлавін у складі білого гриба покращує ріст волосся і нігтів, а також сприяє регуляції роботи щитовидної залози.Вітаміни групи Б, також присутні в білих грибах мають позитивний вплив на нервову систему, роботу мозку і пам’яті в цілому, сприяють міцному сну, гарному настрою, апетиту.Лецитин, наявний в білому грибі корисний при атеросклерозі і недокрів’ї, так як сприяє очищенню судин від холестерину.

Також білий гриб має низьку калорійність, його можна сушити, смажити, тушкувати і маринувати на зиму. Смак у білого гриба просто відмінний, правда, сам він досить важкий для травлення.

Корисно знати: з усіх видів приготування білих грибів, саме гриби в сушеній формі найкраще засвоюються людиною, з вживанням саме сушених грибів в організм потрапляє до 80% білків білого гриба. Недарма дієтологи радять їсти саме сушені білі гриби.


Шкода білого гриба

Незважаючи на всю користь білого гриба, описану вище, можна і отруїтися.

В білому грибі є хітин, а він погано засвоюється дітьми, вагітними жінками, людьми, що мають проблеми з травною системою і з захворюваннями нирок.Білі гриби можуть накопичувати в собі токсичні метали з грунту, в якому вони ростуть. Тому не варто збирати гриби, що ростуть поряд з промисловими об’єктами, автострадами, звалищами і так далі.У деяких людей можуть виникати алергічні реакції на грибні спори.Також до отруєння може призвести помилкове вживання двійника білого гриба, відомого як жовчний гриб або голчак. Про нього напишемо далі.

Помилковий білий гриб (жовчний гриб). Як відрізнити білий гриб від жовчного?

Найважливіша відмінність помилкового білого гриба від справжнього – колір зрізу, у помилкового гриба він буде темніти або стає рожево-бурим. М’якоть ж білого кольору, як ми писали вище, завжди залишається білою.Жовчний гриб на ніжці має дуже яскравий малюнок у вигляді сіточки, якого немає у справжнього білого гриба.Трубчастий шар помилкового білого гриба з рожевим відтінком, а у їстівного білого гриба він жовтий або білий.Також жовчний гриб на смак гіркий, причому гірким він залишається і після варіння або смаження.


 
 
 

댓글


  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Подписаться

©2018 by СЕЛЯНИН. Proudly created with Wix.com

Unknown Track - Unknown Artist
00:00 / 00:00
bottom of page